Erasmus Ofisi | Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Menü

Staj Hareketliliği Başlarken

STAJ HAREKETLİLİK ÖNCESİ

Öğrencilerin Erasmus puanlarına göre asil - yedek listesi oluşturulur ve asil listeye giren öğrenciler;

Staj Hareketliliği Yol Haritası için tıklayınız.

Uluslararası İlişkiler Birimi tarafından yapılan oryantasyon programına katılır.

Koordinatörü yardımıyla staj yapacağı kurumu belirler.

 Staj Hareketliliği İçin Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Traineeships) : 3 Adet Orjinal Nüsha Olarak Hazırlanmalıdır. Ve karşı kurum / işletmeden kabul mektubu talep edilmelidir. Karşı kurum / işletmenin kabul mektubu örneği bulunmuyorsa  kabul mektubumuzu iletip imzalı olarak talep ediniz. 

Lisansüstü öğrencileri için Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Traineeships) için tıklayınız.

Disiplinlerarası Lisansüstü öğrencileri için Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Traineeships) için tıklayınız. 
Tıp fakültesi öğrencileri için Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Traineeship) için tıklayınız.

Not:   Learning Agreement for Traineeship belgenizi doldururken formatını hiçbir şekilde değiştirmeden ve ekleme - silme yapmadan bilgilerinizi doldurunuz. Doldururmadan önce aşağıda yer alan sizin için hazırladığımız örnek Learning Agreement for Traineeship belgesini inceleyiniz.     

Örnek Staj Hareketliliği İçin Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Traineeships)

Örnek Staj Hareketliliği İçin Tıp Fakültesi Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Traineesips)

Not: Örnek Staj Mektubu için tıklayınız.

Not: Europass Cv oluşturmak için tıklayınız

Bölüm Alan Kodları(Subject Area Codes)
UNESCO Kodları

Mutlaka ve mutlaka formunuzu kendiniz dolduruyorsunuz ve word dosyası olarak karşı kuruma gönderiyorsunuz. Onlara gerektiği yerlerde değisiklik/düzeltme/ekleme/çıkartma yapabileceklerini de söyleyiniz. Uygun buldukları formu imzalayıp/mühürleyip pdf dosyası olarak size e–posta ile göndermeleri yeterlidir. Stajdan Dönüşünüzde aslini MUTLAKA ofise teslim etmeniz gerekiyor.

Hareketlilik dönemine ait diğer belgeler Birimimize teslim edilmelidir. Bu belgeler öğrenci tarafından hazırlanarak UİB’ye hareketlilik tarihinden en az 1 ay önce teslim edilir. Söz konusu belgeler bir Erasmus+ öğrencisinin olarak mutlaka dosyasında bulunması gereken belgelerdir. Öğrenci bu belgeleri vize almak durumunda olmasa dahi birimimize teslim etmekle yükümlüdür.

Teslim edilmesi gereken diğer belgeler ve dikkat etmeniz gereken hususlar:    

Öğrencilerin Online Erasmus Başvuru formlarını koordinatörlerine imzalatarak tarafımıza diğer belgeleri ile birlikte iletmeleri gerekmektedir. Formlarını muhafaza edememiş olanlar forma ulaşmak için

2021 dönemi başvuru formu için tıklayınız

2022 dönemi başvuru formu için tıklayınız

Staj öğrencilerimizin faaliyetlerine başlamadan önce Sigorta yaptırmaları zorunludur. 

Sigorta işlemleri için Lütfen Tıklayınız

Hibe işlemleri için Lütfen Tıklayınız


6.OLS (Online Linguistic Support): OLS (Online Linguistic Support) Online Dil Desteği Sınavına hareketlilik öncesi girmeniz tavsiye edilmektedir. Yeni OLS Sistemi için tıklayınız

OLS (Online Linguistic Support) Size Neler Sağlar?

Ücretsiz dil eğitimi

Konuşma grupları

Mentor desteği

Video desteği

Canlı destek

Yeni arkadaşlıklar

Uluslararası öğrenme ortamı

Kısaca Erasmus+ Online Linguistic Support

OLS ile ilgili sıkça sorulan sorular  

7.Staj tarihlerini kapsayan ve vize almaya uygun bir pasaportu olmayan öğrencilerin 25 yaş altında ve 25 yaşını doldurmasına 6 aydan fazla var ise doğrudan öğrenci belgeleri ile birlikte İlçe Nüfus Müdürlüğü' ne (bağlı bulunduğunuz) müracaat edebilirler. 25 yaş üzerinde olan öğrencilerin oryantasyon programı esnasında kendilerine dağıtılan pasaport harç muafiyet dilekçelerini Uluslararası ilişkiler Birimi’ne teslim edebilirler.Learning Agreement for Traineships belgelerinin karşı kurumdan onaylanarak gelmesinin ardından onaylanan pasaport harcı muafiyet belgesini teslim aldıktan sonra öğrenci tarafından Vergi Dairesi Başkanlığı’na giderek başvuru yapılır. Zafer Vergi Dairesi' ne giderek cüzdan bedelinin ödendiğine dair alınan dekont ile birlikte İlçe Nüfus Müdürlüğü' ne (bağlı bulunduğunuz) başvurabiliyorlar. Hizmet Damgalı (Gri) Pasaport hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Not: Personel olan staj öğrencilerimiz tüm pasaport işlemlerini Personel Daire Başkanlığı ile gerçekleştireceklerdir.

8. Confirmation of Arrival (Varış Belgesi) : Staj öğrencileri, staj  yapacakları kurum, kuruluş ya da işletmeye varışlarının ardından, 15 gün içerisinde Confırmation of Arrival Belgesini bulundukları kurum, kuruluş ya da işletmeye onaylatarak UİB' ye mail ile iletirler. Hibe ödemeleri bu belgenin UİB' ye ulaşmasının ardından gerçekleştirilir. (Confirmation of Arrival Belgesinin Erasmus Ofisi' ne ulaşmaması durumunda hibeleriniz kesinlikle yatırılmayacaktır.)  Confirmation of Arrival için tıklayınız.

9. Gitmekten vazgeçenler için örnek feragat dilekçesi.       
Feragat Dilekçesini indirmek için tıklayınız.
Erasmus Öğrenci Beyannamesi için tıklayınız.

 

KENDİ İMKANLARI İLE STAJ YAPABİLMEK HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ