Erasmus Ofisi | Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Menü

Pasaport, vize ve sigorta işlemleri

Seçilen Erasmus Öğrencisinin değişim öncesi yapması gerektiği diğer işlemler: 

Pasaport işlemleri

1.Kabul mektubu bize gelen ogrencilere biz "mektuplariz geldi" diye haber veriyoruz.(asli sizde, fotokopisi bizde kalıyor.) 

   Kabul mektubu kendi adresine gelen öğrenciler fotokopisini bize getirmek ZORUNDA, aslini kendisi sakliyor.

2.Mektuplardan sonra pasaport islemleri basliyor.

Hususi pasaportu (Yeşil) olan veya alma hakki olan öğrencilerin bize pasaport harc muafiyet dikecesi vermeleri gerekmiyor. Hususi pasaport zaten harçsız aliniyor. Hususi pasaport işlemleri ile Samsun İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ilgileniyor. Gideceğiniz ülkenin ne kadar süre geçerli pasaport istediği ve ne kadar süre ile vizesiz gidebileceğiniz bilgisi ülkeden ülkeye değişmekte olup ilgili konsolsoluk ya da vize biriminden bu bilgiyi kontrol ediniz.  

Umumi pasaport (Bordo) isteyen veya pasaportu olup suresini uzatmak isteyen öğrenciler 25 yaş altında ve 25 yaşını doldurmasına 6 aydan fazla var ise Pasaport Harcı Muafiyet Dilekçesi olmasına gerek olmadan doğrudan öğrenci belgeleri ile bilrlikte  İlçe Nüfus Müdürlüğü' ne (bağlı bulunduğunuz) başvurabiliyorlar (Zafer Vergi Dairesi' ne giderek cüzdan bedelinin ödendiğine dair alınan dekont ile birlikte), 25 yaş üzerindeki ve 25 yaşını doldurmasına 6 aydan az zaman olan öğrenciler ise Pasaport Harcı Muafiyet Dilekcesiyle bize başvurup pasaport harc yazisini bizden almaları gerekiyor. Ardından Zafer Vergi Dairesi' ne giderek cüzdan bedelinin ödendiğine dair alınan dekont ile birlikte) İlçe Nüfus Müdürlüğü' ne (bağlı bulunduğunuz) başvurabiliyorlar.

Hizmet Pasaportu (Gri) 90 günden az süre ile yurt dışında bulunacak olan öğrencilerin onaylı öğrenim anlaşmaları (ya da kabul mektubu) başlangıç tarihlerinden 20 gün öncesinde Pasaport Harç Muafiyet Dilekçesini doldurarak kimlik fotokopisi ile birimimize başvurması ve onaylanan hizmet pasaport talep formu, biyometrik fotoğrafınız ve Zafer Vergi Dairesi' ne giderek cüzdan bedelinin ödendiğine dair alınan dekont ile birlikte Samsun İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor. Hizmet pasaportu mevcut ise vize için başvurmanıza gerek bulunmuyor. 

Not: Yalnızca Samsun İl Nüfus Müdürlüğü için ve şahsi başvurunuz kabul edilmektedir. 

Not: Hizmer pasaportu talep etmeden önce mutlaka check listi kontrol ediniz.

Not:Hizmet pasaportu ile gidilecek ülkede vize uygulanmıyor ise başlangıç tarihinden 20 gün önce, vize uygulanıyor ise başlangıç tarihinden 60 gün önce birimimize başvurmanız gerekmektedir. 

Not: Hareketlilik süresi sona erdiğinde hizmet pasaportunuzu birimimize teslim ederek bizden aldığınız resmi yazı ile Samsun İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor. 

Not: Üniversitemiz personeli olan staj öğrencilerimizin tüm pasaport işlemlerini Personel Daire Başkanlığı ile gerçekleştirmesi gerekmektedir. 

Pasaport işlemleri için gerekli belgeler ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız. Ayrıca Samsun İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ve İlçe Nüfus Müdürlüğü' nün (bağlı bulunduğunuz) internet sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Şayet yeşil pasaport sahibi iseniz yine de vize başvurusu yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Vize İşlemleri

Yurtdışındaki üniversiteden kabul yazısı (Letter of Acceptance) geldikten sonra vize işlemlerine başlanabilinir. Vize işlemleri ile ilgili olarak bkz. Dışişleri Bakanlığı Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları. Vize alma sorumluluğu öğrenciye aittir. Başvuru sırasında, gidilecek ülkenin konsolosluğu/büyükelçiliği tarafından ilan edilen ve istenilen bütün evrakların tamamlanmış olmasına çok dikkat edilmelidir.

Vize başvuruları esnasında gerekli olabilecek ve üniversitemiz Erasmus Ofis’nden temin edilebilecek belgeler:

•Pasaport ve Çıkış Harç Muafiyet İstek Yazısı: indirmek için tıklayınız

• Erasmus Ofisimizden hibe alındığına dair belge (Letter of Financial Guarantee) 

• Öğrenci Belgesi (İngilizce) 

• Dil Yeterlilik Belgesi (Language Proficiency Letter) 

• Konsolosluklara veya Büyükelçiliklere hitaben vize başvuru yazısı

• Çek Cumhuriyeti vize başvurusu esnasında gerekli olabilecek 90 günden fazla vize isteği formu (Czech visa over 90 days form)

• Adli Sicil Kaydı Çevirisi (Aslını siz alıyorsunuz)

• Nüfus Kayıt Örneği Çevirisi ( Aslını siz alıyorsunuz)

• Erasmus Öğrencisi olduğunuza dair belge

• Sağlık Raporu Çevirisi ( Aslını siz alıyorsunuz)


Vizeler ile ilgili çok önemli notlar:

İngiltere’ye gidecek staj öğrencileri için Vize Alma Rehberi

•Vize başvurusu yaparken arka zemin beyaz olmak şartıyla son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik vesikalık resim gerekmektedir

•Hollanda oturma izni için 460 Euro istiyor ( 3 aydan fazla kalınırsa)

•Yeşil pasaport için 90 güne kadar  vizeye gerek yoktur. ( Schengen Ülkeleri)

•Almanya’ya gidecek öğrencilerin gitmeden en az 1.5 ay evvel vize için başvurmaları gereklidir. Vize için başvuruyu İzmir Konsolosluğundan yapabilirler. 

•Almanya’da 01.01.2015 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Asgari Ücret Kanun’u (MiLoG) uyarınca ülke genelinde asgari ücret uygulamasının geçerliliği sağlanmıştır. Öğrenciler staj süresince asgari ücret zorunluluğu muafiyetinden yararlanmak için ya en fazla üç aya kadar staj yapacaklar ya da üniversite tarafından zorunlu staj durumunda olduklarını kanıtlayacaktırlar. Ve yine “Federal Öğrenimi Teşvik Yasası’nın (BaFöG) belirlemiş olduğu aylık burs miktarının üst sınırı 01.09.2019 tarihinden itibaren değişecektir. Buna göre 01.09.2019 tarihinden itibaren yapılan başvuruların aylık miktarı 853 Avro, yıllık 10.236 Avro olarak belirlenmiştir. Yapılan değişiklik Ağustos ayında özellikle 1 yıllık vizeye (2 sömestr) başvuran Erasmus+ öğrencileri de etkileyecektir. Aylik BaFöG asgari burs miktarı ile Erasmus+ hibesi arasında eksik kalan meblağın vizeye başvururken gösterilmesi ,finans belgesi buna göre hazırlanacaktır, gerekmektedir.”

•Hollanda vizesi için Ankara’ya öğrencilerin şahsen giderek başvurmaları gerekmektedir. Değişime gitmeden en az 2 ay evvel başvurmaları şiddetle tesviye edilmektedir.

•Vize işlemleri için bazı Konsolosluklar 35-40 Avro arasında vize ücreti ücret talep etmektedirler.

•Avusturya vizesi için başvuracak öğrencilerimize Öğrenim Anlaşmasının orijinal kopyasının verilmesi ve aylık 600 Avro gelirinin olduğunu teyit etmesi gerekmektedir.

•Almanya eğitim vizesi verebilmek öğrencinin aylık en az 576 Avro gelirinin olduğunun teyit edilmesini istemektedir.

•Hollanda’dan eğitim vizesi alabilmek için öğrencinin aylık en az 741 Avro gelirinin olduğunu teyit etmesi gerekmektedir.

•Vize almadan kesinlikle uçak biletinin alınmaması

Çek Cumhuriyeti Pasaport ve Vize işlemleri için: 

Çek Cumhuriyeti başvuru belgesi esnasında pasaport numarası gerekmektedir. Pasaport işlmelerinizi nün 25 yaş altında iseniz yukarıda belirtildiği şekilde değil iseniz paspaort harcı muafiyet belgenizi ofise teslim ederek alabilirsiniz. 

Ayrıca başvuru sırasında vize işlemlerinizi nerede yapacağınız bilgisini de eklemeniz gerekmektedir. Bunun için ise Samsun' da ikamet eden öğrencilere İstanbul hizmet veriyor. 

Consulate General of the Czech Republic in Istanbul


Sigorta İşlemleri

Öğrenim Öğrenciler İçin;

Gidilecek ülkenin sağlık sigortasıyla ilgili koşullarını incelemek ve gerektiğinde uluslararası geçerliliği olan Sağlık Sigortası yaptırma sorumluluğu öğrenciye aittir. Poliçenizi seçmeden önce mutlaka gideceğiniz ülkenin vize başvurusunda talep ettiği sigorta kapsamını öğrenin.

Dikkat!  Seyahat Sağlık Sigortalarının teminat süreleri genellikle 90 gündür.

Yani; 90 gün teminatlı 6 ay geçerli bir seyahat sağlık sigortası seçmeniz durumunda Türkiye’den çıkışınızdan itibaren 90 gün boyunca sağlık sigortanızın teminatı geçerlidir.

6 aylık Erasmus döneminde Türkiye’ye hiç dönüş yapmaz iseniz o ülkeye gittiğiniz günden itibaren 90. günden sonra teminatlarınız geçerli değildir.

Teminatınızın tekrardan 90 günlük bir süre için geçerli olabilmesi için Türkiye’ye giriş çıkış yapmanız gerekmektedir.

90 gün teminatlı poliçeler vize başvurularında bir engel teşkil etmemektedir. Fakat Erasmus süresince Türkiye’ye dönmeyi düşünmüyorsanız, bizim önerimiz sigortanızın teminatını geniş süreli, 180 gün süreli ya da 90 gün kısıtlaması olmayan poliçeleri tercih etmenizdir. 
 

Seyahat sağlık sigortası nedir?

Yurt dışına seyahat edenleri, seyahatleri esnasında karşılaşabilecekleri sağlık risklerine karşı koruyan özel sigorta türü. Seyahat sırasında poliçenin geçerlilik tarihleri arasında meydana gelen ani ve beklemedik bir kaza, hastalık veya önceden mevcut bir duruma bağlı olmayan hastalık hali sonucunda planlanan seyahat süresi içinde meydana gelmesi kaydıyla, sigortalı kişiye poliçede belirtilen teminatlar sağlanır.

Seyahat sağlık sigortasını ne zaman yaptırmalıyız?

Ülkemizde geçerli olan SGK ya da özel sağlık sigortamızın (bazıları hariç!) yurt dışında geçersiz olacağından ötürü, ülke dışınsa çıkmadan yaptırmalıyız. Zaten vize isteyen ülkelerde zorunlu olduğundan, vize için istenen evraklar arasına koymak için önceden yapılması gerekiyor.

Seyahat sağlık sigortasını nereden alabiliriz?

Seyahatiniz esnasında olası sorunlarınızın teminatı olan bu sigorta, sigorta şirketleri tarafından ortalama bir ücret karşılığında hazırlanıyor. Bu sigorta belli bir teminat tutarında (Genelde 30 bin Euro) giderleri tazmin edecek şekilde hazırlanıyor. İçeriği ise tamamen hazırlayan şirkete, gideceğiniz yere, kalacağınız güne ve ödediğiniz tutara göre değişmektedir.

Seyahat sağlık sigortası ile hangi sağlık hizmetlerinden faydalanabiliriz?

Seyahatiniz süresince önceden var olan kronik hastalıklar hariç, hastalanmanız veya yaralanmanız durumunda tedavi masraflarınız, ayrıca bunlara ek olarak ambulans, hastane ve ameliyat masrafları poliçeniz kapsamında karşılanır. sonucunda (Örneğin bisiklet kazası, gıda zehirlenmesi, böcek ısırıkları vb.),

Seyahat sağlık sigortası hangi tutara kadar olan masrafları karşılıyor?

Bu tamamen kapsama alanının genişliğine göre değişiyor. Ancak genelde ortalama 30 bin Euro ve altında oluyor. Burada ki önemli bir detay; sigorta şirketleri belli bir tutarın altındaki giderleri ödemiyor. Örneğin; yaptırmış olduğunuz poliçenin alt tutarı 150 Euro. Sigorta şirketi, bu tutarın altındaki sağlık harcamalarını değil, üzeri harcamaları geri ödeme kapsamına almış. Harcamanız 150 Euro ise ülkeye döndüğünüzde geri alır, fakat 149 Euro ise alamazsınız.. Bu tutar şirketten şirkete değişmekte olup, yaptırmayı düşündüğünüz şirkete sorup öğrenmekte fayda vardır.

Seyahat sağlık sigortasını nasıl kullanacağız?

Hastalandık… Şimdi ne yapacağız? Seyahat sağlık sigortamız var ama hastaneye gidebilir miyiz? Para verecek miyiz, ya da ilaç alabilir miyiz? Seyahat sağlık sigortanız olmasa da tabi ki tüm sağlık ihtiyaçlarınızı bir sağlık kuruluşuna giderek, ücretini cebinizden ödeyerek karşılayabilirsiniz. Eğer seyahat sağlık sigortanız varsa, ücretleri (tedavi, ilaç vb.) yine cebinizden o anda öder; fakat yaptığınız harcamalarınızı geri alabilirsiniz.  Tek yapmanız gereken, durumu sigortayı yaptırdığınız şirkete en kısa zamanda bildirmek. Sigorta şirketine ulaşamazsanız ise sorun yapmayın.Zaten alınan hizmetleri gösteren orijinal belgeleri (hastane raporu, reçeteler,makbuzlar, faturalar vb.) sigortayı yaptırdığınız şirkete ibraz etmekle yükümlü olduğunuzdan, tedavi sonrasında ülkeye döndüğünüzde de ulaşabilirsiniz.

Seyahat sağlık sigortası ülkemizde geçerli midir?

Yurt dışında kullanmak için yaptırdığımız bu seyahat sağlık sigortasının geçerliliği; ülkemiz sınırlarından çıkıldığının pasaportla tespit edildiği an başlar, ülkemiz sınırlarına girildiğinin pasaportla tespit edildiği an sona erer. Yani ülkemiz içerisinde geçersizdir.

Seyahat sağlık sigortası sadece sağlık problemlerini mi karşılar?

Seyahat sağlık sigortası kapsamında, sadece sağlık giderlerimizin olmadığını, aynı zamanda seyahatimizde başımıza gelmesini istemediğimiz olayların neredeyse birçoğu kapsam içerisinde olmaktadır. Örneğin; seyahat iptali, tarifeli bagaj kaybı, zarar görmesi, çalınması; aile üyelerinden birinin ölümü nedeniyle yolculuğun durdurulması sonucu geri dönüş seyahati, seyahatiniz esnasında yaşadığınızı trafik kazası giderleri ve beraberindeki avukat masrafları, hukuki masraflar, gerekli ilaçların sevkiyatı, pasaport veya bilet kaybı vb. Sigortanızı yaptırdığınız şirkete kapsamların neler olduğunu sorup, detaylıca anlatmasını talep ediniz.

SGK Güvencesi kapsamındaki Yurtdışı Sağlık İşlemleri
Ülkemizin imzalamış olduğu sosyal güvenlik sözleşmelerinden 23’ü halen yürürlükte olup bunlardan;

Almanya,

Hollanda,

Belçika,

Avusturya,

Fransa,

KKTC,

Makedonya,

Azerbaycan,

Romanya,

Çek Cumhuriyeti,

Bosna Hersek,

Arnavutluk,

Lüksemburg

Hırvatistan ile imzalanmış sözleşmelerde sağlık sigortası uygulaması bulunmaktadır. İlgili açıklamalara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/saglik_hakkindan_yararlanma/yurtdisi

Ebeveyni SSK’lı olan öğrenciler için:

Halihazırda, AB üyesi ülkelerden Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya ve Belçika ile yürütülmekte olan uygulamaya göre;

Ebeveyninden biri SSK’lı olmak kaydıyla, 25 yaşını aşmamış lisans (burada lisansüstü öğrencileri dahil edilmiyor) öğrencilerinin yurtdışına öğrenci olarak gitmeleri durumunda, -devam eden bir rahatsızlıkları için değil de - orada bulundukları sırada acil tedaviler için kullanabilecekleri bir sigorta güvencesini, ebeveyninin bağlı bulunduğu Sosyal Sigorta İl Müdürlüklerinden (yurtdışı hizmetleri biriminden) alacakları belgelerle sağlayabilirler. Öğrencilerin, kendi okullarından, ERASMUS öğrencisi olarak yurtdışına gideceğini bildirir bir yazıyı İl Müdürlüğüne vermeleri gerekmektedir. Konuyla ilgili, SSK Genel Müdürlüğü Yurtdışı Hizmetleri Daire Başkanlığı’ndan (0 312 458 70 00’dan...) bilgi alınabilir.

Ebeveyni Emekli Sandığı’na bağlı olan öğrenciler için:

Ebeveyninden biri Emekli Sandığı’na olmak suretiyle, öğrenci olması hasebiyle 25 yaşına dek ebeveyninin sosyal güvencesini kullanabilen öğrenciler, (burada yüksek lisans ilk yılında olan öğrenciler dahil) yurtdışında öğrenci olarak bulundukları dönemde yapacakları sağlık masraflarını bulundukları ülkenin Türk konsolosluğuna onaylatmak suretiyle, yaptıkları masrafı Türkiye’ye dönüşlerinde Türk lirasına çevrilmiş bir şekilde Emekli Sandığı’ndan alabilirler. Konuyla ilgili bilgi, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı’ndan alınabilir: 0 312 298 30 16 (Bu kısımda ülke fark etmemektedir.)

Bağ-kur kapsamında olanlar için bu tür bir uygulama maalesef bulunmamaktadır.

 

Staj Öğrenciler İçin;

Sağlık Sigortası

Yurt dışına seyahat edenleri, seyahatleri esnasında karşılaşabilecekleri sağlık risklerine karşı koruyan özel sigorta türü. Seyahat sırasında poliçenin geçerlilik tarihleri arasında meydana gelen ani ve beklemedik bir kaza, hastalık veya önceden mevcut bir duruma bağlı olmayan hastalık hali sonucunda planlanan seyahat süresi içinde meydana gelmesi kaydıyla, sigortalı kişiye poliçede belirtilen teminatlar sağlanır.

Mesuliyet (Sorumluluk Sigortası )

Mesuliyet sigortası, yurtdışında kaldığı süre boyunca öğrencinin (işyerinde olup olmamasından bağımsız olarak) sebep olduğu zararları karşılar. Ulusötesi staj hareketliliğine katılan farklı ülkelerde, yükümlülük sigortası konusunda farklı düzenlemeler bulunmaktadır. Bu yüzden, stajyerler sigorta kapsamı dışında olma riskiyle karşı karşıyadır. Bu yüzden, en azından katılımcının işyerinde sebep olabileceği zararları zorunlu olarak karşılayacak bir yükümlülük sigortası olmak zorundadır.

Kaza Sigortası

Bu sigorta, çalışanların işyerindeki kazalardan ötürü uğrayabileceği zararları karşılamaktadır. Birçok ülkede, çalışanlar işyerindeki bu tür kazalara karşı sigortalıdır. Ancak, ulusötesi stajyerlerin aynı sigorta kapsamında ne ölçüde korunacağı ulusötesi öğrenme hareketliliği programlarına katılan ülkeler arasında farklılık gösterebilir. Öğrenci işyerindeki kazalara karşı sigorta yaptırmak zorundadır.

GULF Sigorta şirketinin özellikle Staja giden Erasmus Öğrencileri için yapmış olduğu bu teminatları kapsayan (Sağlık/Mesuliyet/Kaza ) indirimli sigorta poliçesinden faydalanmak için; aşağıdaki link ve formdan yararlanabilirsiniz.

GULF Sigorta Prim tarifesi için  tıklayınız.

Sigorta Poliçesi Talep Formu (sigorta talep formu) 

Prim Tarifesi Açıklamaları;

60 güne kadar 30 euro

61-90 güne kadar 40 euro

91-180 güne kadar 50 ve 110 euro ( muafiyetli ve muafiyetsiz olarak iki paket vardır )

181-365 güne kadar 75 ve 190 euro dur. ( muafiyetli ve muafiyetsiz olarak iki paket vardır )

Muafiyetli poliçemizde yurtdışına çıkış yaptıktan sonra her 90 günde bir ülkeye giriş yapma zorunluluğunuz bulunmaktadır. 91. Gün ülkeye giriş yapmazsanız poliçeniz geçersiz olacak ve herhangi bir sağlık sorununuzda poliçeden ödeme alamayacaksınız.

Muafiyetsiz poliçemizde ülkeye giriş çıkış yapma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Poliçe tarihi borunca 6 ay- 1 yıl süreyle ülkeye giriş yapmadan poliçeden yararlanarak sağlık harcamalarınız için poliçenizden yararlanabileceksiniz.

Poliçenizin tarihlerini belirlerken dikkat edilmesi gereken husus ; Yaptıracağınız poliçeyi vize işlemlerinde de kullanacağınız durumlarda birçok ülke konsolosluğu ve aracı kurum , poliçe başlangıç ve bitiş tarihlerinin seyahat süresinin bir gün öncesini ve bir gün sonrasını da kapsamasını istemektedir. Poliçe için form doldururken bu konuyu da dikkate almanızı , konsolosluktan bilgi alarak tarihlerinizi belirlemenizi öneririz.

Staj hareketliliği kapsamında öğrencilerden talep edilen  Kaza + Sağlık ve Mesuliyet ( Kişisel Sorumluluk ) teminatları tek bir poliçede mevcuttur. Alacağınız bu poliçe vize işlemleri sırasında konsolosluk tarafından istenilen poliçe olarak da kullanılmaktadır.