Erasmus Ofisi | Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Menü

U.K. COS Numarası

BİRLEŞİK KRALLIK VİZESİ

COVID-19

CoS için başvurmadan önce, lütfen tüm  Covid 19 tespitleri kapsamında Birleşik Krallık Giriş, test ve karantina kuralları  ve  yerleştirme başlangıç ​​tarihinizi etkileyebilecek yeniden giriş için Birleşik Krallık yol haritasına dikkat edin.  

UK’ e (İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda) gitmek isteyen Erasmus Staj öğrencileri,

Erasmus Programı ile staj kapsamında UK’ e gidebilmeniz için British Council’dan COS numarası almanız ve onun için de aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Bunları hazırlamadan önce mutlaka rehberi okuyun. Ve belirtilen uyarılara mutlaka uyun. Aksi takdirde vize alamayabilirsiniz.

 

 

1.      2 taraflı (siz ve Erasmus Kurum Koordinatörlüğü) imzalı T5 HE Öğrenci Başvuru Formu (227 KB).

2.      Erasmus Kurum Koordinatörlüğünden alacağınız konfirmasyon belgesi (lütfen örneğe bakın)(pdf olacak)

3.      Karşı kurumdan imzalı mühürlü davetiye (başlıklı kâğıtlı ve kesin tarihler-gün, ay, yıl- içeren ve LA for Traineeship ile aynı tarihler olacak) (pdf olacak)

4.      Karşı taraftan imzalı mühürlü Learning Agreement for Traineeship (tarihler kesinleşmiş: gün, ay, yıl olarak) (pdf olacak) (son bos form için) (bu belgenin nasıl doldurulacağına dair T5 Öğrenim Stajı Kılavuzunu (330 KB) okuyun)

5.      İngilizce transkript (imzalı mühürlü)

6.      Pasaportunuzun tüm sayfaların fotokopileri-boş sayfalar ve kapaklar dahil- (hepsi bir pdf dosyasında olacak)

7.      Yurtdışı katılımcılar için adli sicil kaydı kontrolü (varsa). Hangi tür adli sicil kontrolünün uygun olduğuna dair buradan bakabilirsiniz. Sertifika İngilizce'ye çevrilmelidir. Adli sicil kaydı (eğer yaşlı ve çocuk bakımı ile ilgili alanda yapacaksanız) + Bunu karşı kuruma iletip DBS Check talep edeceksiniz ve bu belgeyi de bize ileteceksiniz (Bakınız Disclosure and Barring Service (DBS) Check). Sigorta poliçesi numarasının altındaki soruya eğer yaşlı ve çocuk bakımı ile ilgili alanda staj yapacak iseniz Yes olarak işaretleyeceksiniz. (Bakınız regulated activity)

8.      Ev sahibi kuruluştan alınmış, tüm taraflarca imzalanmış tarihli (varsa) iş sözleşmesinin bir nüshası. Lütfen bir sözleşmenin yalnızca katılımcıya ev sahibi kuruluş tarafından bir maaş ödenmesi durumunda gerekli olduğunu unutmayın.

! Başvurunuzu Google, RAR veya OneDrive gibi web bağlantılarını ek yaparak göndermeyin, çünkü bunlar reddedilecektir.

Not 1: COS Numarası başvurunuz için tüm evraklarınızı Erasmus Kurum Koordinatörlüğü' ne hareketlilik tarihinizden (LA for Traineeships belgenizde belirtilen) 3 ay önce iletmelisiniz. Bu tarihten daha erken iletilen başvuru evrakları Tier 5 Team tarafından değerlendirmeye alınmamaktadır. Ayrıca COS numarası değerlendirmesi 1 ay sürebilmektedir. Bu nedenle en son göndereceğiniz tarih açısından bu değerlendirme süresini de göz önüne alınız. 

Not 2: Karşı kurum belgenize ya da belgelerinize mühür basamıyorsa yani yok ise bu durumda bunu belirten bir mail isteyin ve bu maili de pdf dosyası haline getirip ekleyin. 

Not 3: Belgelerinizi doldurduğunuzda koordinatörlüğümüze ( erasmus@omu.edu.tr ) mail ile kontrol için ulaştırın. Belgelerinizi doldururken dikkat etmeniz gereken, mutlaka belgenin adını (ingilizce olarak) ve kendi adınızı düzenleyerek gönderin. Örneğin Tier5 Cos Application Form - Tugce KARAZ gibi. Ayrıca diğer önemli nokta ise dosyalarınızın büyüklüğüdür. Dosyalarınızın boyutunun büyük olmamasına dikkat ediniz. Bununla ilgili detaylı bilgi rehberde de mevcut olup dosyalarınızı ufaltmak için kullanmanız gereken link için tıklayınız

Not 4: Sürecin sorunsuz tamamlanabilmesi için dönüş sonrası katılım sertifikanızda yazan tarihten en geç 1 hafta sonra dönüşünüzü belgeleyen (ülkeden çıkış) pasaport mühürünün bulunduğu sayfayı ya da uçuş kartlarınızı erasmus@omu.edu.tr mail adresimize biz sizden talep etmeksizin mail ile iletmeniz oldukça önemlidir. 

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki web sayfalarını inceleyin.

https://www.erasmusplus.org.uk/tier-5-visa-how-to-apply-for-a-certificate-of-sponsorship

https://www.gov.uk/tier-5-government-authorised-exchange/overview