Erasmus Ofisi | Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Menü

Pasaport, vize ve sigorta işlemleri

Seçilen Erasmus Öğrencisinin değişim öncesi yapması gerektiği diğer işlemler: 

Pasaport işlemleri

1.Kabul mektubu bize gelen ogrencilere biz "mektuplariz geldi" diye haber veriyoruz.(asli sizde, fotokopisi bizde kalıyor.) 

   Kabul mektubu kendi adresine gelen öğrenciler fotokopisini bize getirmek ZORUNDA, aslini kendisi sakliyor.

2.Mektuplardan sonra pasaport islemleri basliyor.

Hususi pasaportu (Yeşil) olan veya alma hakki olan öğrencilerin bize pasaport harc muafiyet dikecesi vermeleri gerekmiyor. Hususi pasaport zaten harçsız aliniyor. Hususi pasaport işlemleri ile Samsun İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ilgileniyor. Gideceğiniz ülkenin ne kadar süre geçerli pasaport istediği ve ne kadar süre ile vizesiz gidebileceğiniz bilgisi ülkeden ülkeye değişmekte olup ilgili konsolsoluk ya da vize biriminden bu bilgiyi kontrol ediniz.  

Umumi pasaport (Bordo) isteyen veya pasaportu olup suresini uzatmak isteyen öğrenciler 25 yaş altında ve 25 yaşını doldurmasına 6 aydan fazla var ise Pasaport Harcı Muafiyet Dilekçesi olmasına gerek olmadan doğrudan öğrenci belgeleri ile bilrlikte  İlçe Nüfus Müdürlüğü' ne (bağlı bulunduğunuz) başvurabiliyorlar (Zafer Vergi Dairesi' ne giderek cüzdan bedelinin ödendiğine dair alınan dekont ile birlikte), 25 yaş üzerindeki ve 25 yaşını doldurmasına 6 aydan az zaman olan öğrenciler ise Pasaport Harcı Muafiyet Dilekcesiyle bize başvurup pasaport harc yazisini bizden almaları gerekiyor. Ardından Zafer Vergi Dairesi' ne giderek cüzdan bedelinin ödendiğine dair alınan dekont ile birlikte) İlçe Nüfus Müdürlüğü' ne (bağlı bulunduğunuz) başvurabiliyorlar.

Hizmet Pasaportu (Gri) 90 günden az süre ile yurt dışında bulunacak olan öğrencilerin onaylı öğrenim anlaşmaları (ya da kabul mektubu) başlangıç tarihlerinden 20 gün öncesinde Pasaport Harç Muafiyet Dilekçesini doldurarak kimlik fotokopisi ile birimimize başvurması ve onaylanan hizmet pasaport talep formu, biyometrik fotoğrafınız ve Zafer Vergi Dairesi' ne giderek cüzdan bedelinin ödendiğine dair alınan dekont ile birlikte Samsun İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor. Hizmet pasaportu mevcut ise vize için başvurmanıza gerek bulunmuyor. 

Not: Hizmer pasaportu talep etmeden önce mutlaka check listi kontrol ediniz.

Not:Hizmet pasaportu ile gidilecek ülkede vize uygulanmıyor ise başlangıç tarihinden 20 gün önce, vize uygulanıyor ise başlangıç tarihinden 60 gün önce birimimize başvurmanız gerekmektedir. 

Not: Hareketlilik süresi sona erdiğinde hizmet pasaportunuzu birimimize teslim ederek bizden aldığınız resmi yazı ile Samsun İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor. 

Not: Üniversitemiz personeli olan staj öğrencilerimizin tüm pasaport işlemlerini Personel Daire Başkanlığı ile gerçekleştirmesi gerekmektedir. 

Pasaport işlemleri için gerekli belgeler ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız. Ayrıca Samsun İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ve İlçe Nüfus Müdürlüğü' nün (bağlı bulunduğunuz) internet sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Şayet yeşil pasaport sahibi iseniz yine de vize başvurusu yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Vize İşlemleri

Yurtdışındaki üniversiteden kabul yazısı (Letter of Acceptance) geldikten sonra vize işlemlerine başlanabilinir. Vize işlemleri ile ilgili olarak bkz. Dışişleri Bakanlığı Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları. Vize alma sorumluluğu öğrenciye aittir. Başvuru sırasında, gidilecek ülkenin konsolosluğu/büyükelçiliği tarafından ilan edilen ve istenilen bütün evrakların tamamlanmış olmasına çok dikkat edilmelidir.

Vize başvuruları esnasında gerekli olabilecek ve üniversitemiz Erasmus Ofis’nden temin edilebilecek belgeler:

•Pasaport ve Çıkış Harç Muafiyet İstek Yazısı: indirmek için tıklayınız

• Erasmus Ofisimizden hibe alındığına dair belge (Letter of Financial Guarantee) 

• Öğrenci Belgesi (İngilizce) 

• Dil Yeterlilik Belgesi (Language Proficiency Letter) 

• Konsolosluklara veya Büyükelçiliklere hitaben vize başvuru yazısı

• Çek Cumhuriyeti vize başvurusu esnasında gerekli olabilecek 90 günden fazla vize isteği formu (Czech visa over 90 days form)

• Adli Sicil Kaydı Çevirisi (Aslını siz alıyorsunuz)

• Nüfus Kayıt Örneği Çevirisi ( Aslını siz alıyorsunuz)

• Erasmus Öğrencisi olduğunuza dair belge

• Sağlık Raporu Çevirisi ( Aslını siz alıyorsunuz)


Vizeler ile ilgili çok önemli notlar:

İngiltere’ye gidecek staj öğrencileri için Vize Alma Rehberi

•Vize başvurusu yaparken arka zemin beyaz olmak şartıyla son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik vesikalık resim gerekmektedir

•Hollanda oturma izni için 460 Euro istiyor ( 3 aydan fazla kalınırsa)

•Yeşil pasaport için 90 güne kadar  vizeye gerek yoktur. ( Schengen Ülkeleri)

•Almanya’ya gidecek öğrencilerin gitmeden en az 1.5 ay evvel vize için başvurmaları gereklidir. Vize için başvuruyu İzmir Konsolosluğundan yapabilirler. 

•Almanya’da 01.01.2015 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Asgari Ücret Kanun’u (MiLoG) uyarınca ülke genelinde asgari ücret uygulamasının geçerliliği sağlanmıştır. Öğrenciler staj süresince asgari ücret zorunluluğu muafiyetinden yararlanmak için ya en fazla üç aya kadar staj yapacaklar ya da üniversite tarafından zorunlu staj durumunda olduklarını kanıtlayacaktırlar. Ve yine “Federal Öğrenimi Teşvik Yasası’nın (BaFöG) belirlemiş olduğu aylık burs miktarının üst sınırı 01.09.2019 tarihinden itibaren değişecektir. Buna göre 01.09.2019 tarihinden itibaren yapılan başvuruların aylık miktarı 853 Avro, yıllık 10.236 Avro olarak belirlenmiştir. Yapılan değişiklik Ağustos ayında özellikle 1 yıllık vizeye (2 sömestr) başvuran Erasmus+ öğrencileri de etkileyecektir. Aylik BaFöG asgari burs miktarı ile Erasmus+ hibesi arasında eksik kalan meblağın vizeye başvururken gösterilmesi ,finans belgesi buna göre hazırlanacaktır, gerekmektedir.”

•Hollanda vizesi için Ankara’ya öğrencilerin şahsen giderek başvurmaları gerekmektedir. Değişime gitmeden en az 2 ay evvel başvurmaları şiddetle tesviye edilmektedir.

•Vize işlemleri için bazı Konsolosluklar 35-40 Avro arasında vize ücreti ücret talep etmektedirler.

•Avusturya vizesi için başvuracak öğrencilerimize Öğrenim Anlaşmasının orijinal kopyasının verilmesi ve aylık 600 Avro gelirinin olduğunu teyit etmesi gerekmektedir.

•Almanya eğitim vizesi verebilmek öğrencinin aylık en az 576 Avro gelirinin olduğunun teyit edilmesini istemektedir.

•Hollanda’dan eğitim vizesi alabilmek için öğrencinin aylık en az 741 Avro gelirinin olduğunu teyit etmesi gerekmektedir.

•Vize almadan kesinlikle uçak biletinin alınmaması

Çek Cumhuriyeti Pasaport ve Vize işlemleri için: 

Çek Cumhuriyeti başvuru belgesi esnasında pasaport numarası gerekmektedir. Pasaport işlmelerinizi nün 25 yaş altında iseniz yukarıda belirtildiği şekilde değil iseniz paspaort harcı muafiyet belgenizi ofise teslim ederek alabilirsiniz. 

Ayrıca başvuru sırasında vize işlemlerinizi nerede yapacağınız bilgisini de eklemeniz gerekmektedir. Bunun için ise Samsun' da ikamet eden öğrencilere İstanbul hizmet veriyor. 

Consulate General of the Czech Republic in Istanbul


Sigorta İşlemleri

Gidilecek ülkenin sağlık sigortasıyla ilgili koşullarını incelemek ve gerektiğinde uluslararası geçerliliği olan Sağlık Sigortası yaptırma sorumluluğu öğrenciye aittir. Ancak bunun yurtdışına çıkmadan önce yapılması gerekmektedir (Türkiye’de yaptırmak çoğu ülkeye göre daha hesaplı olmaktadır).

Poliçenizi seçmeden önce mutlaka gideceğiniz ülkenin vize başvurusunda talep ettiği sigorta kapsamını öğrenin.

 Dikkat!  Seyahat Sağlık Sigortalarının teminat süreleri genellikle 90 gündür.

Yani; 90 gün teminatlı 6 ay geçerli bir seyahat sağlık sigortası seçmeniz durumunda Türkiye’den çıkışınızdan itibaren 90 gün boyunca sağlık sigortanızın teminatı geçerlidir.

6 aylık Erasmus döneminde Türkiye’ye hiç dönüş yapmaz iseniz o ülkeye gittiğiniz günden itibaren 90. günden sonra teminatlarınız geçerli değildir.

Teminatınızın tekrardan 90 günlük bir süre için geçerli olabilmesi için Türkiye’ye giriş çıkış yapmanız gerekmektedir.

90 gün teminatlı poliçeler vize başvurularında bir engel teşkil etmemektedir. Fakat Erasmus süresince Türkiye’ye dönmeyi düşünmüyorsanız, bizim önerimiz sigortanızın teminatını geniş süreli, 180 gün süreli ya da 90 gün kısıtlaması olmayan poliçeleri tercih etmenizdir. 

Genellikle birçok ülke, vize başvurunuz sırasında sigorta poliçenizin geçerlilik süresinin başlatılmış olmasını ve o ülkede kaldığınız süreyi kapsamasını istemedktedir.  

Ebeveyni SSK’lı olan öğrenciler için:

Halihazırda, AB üyesi ülkelerden Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya ve Belçika ile yürütülmekte olan uygulamaya göre;

Ebeveyninden biri SSK’lı olmak kaydıyla, 25 yaşını aşmamış lisans (burada lisansüstü öğrencileri dahil edilmiyor) öğrencilerinin yurtdışına öğrenci olarak gitmeleri durumunda, -devam eden bir rahatsızlıkları için değil de - orada bulundukları sırada acil tedaviler için kullanabilecekleri bir sigorta güvencesini, ebeveyninin bağlı bulunduğu Sosyal Sigorta İl Müdürlüklerinden (yurtdışı hizmetleri biriminden) alacakları belgelerle sağlayabilirler. Öğrencilerin, kendi okullarından, ERASMUS öğrencisi olarak yurtdışına gideceğini bildirir bir yazıyı İl Müdürlüğüne vermeleri gerekmektedir. Konuyla ilgili, SSK Genel Müdürlüğü Yurtdışı Hizmetleri Daire Başkanlığı’ndan (0 312 458 70 00’dan...) bilgi alınabilir.

Ebeveyni Emekli Sandığı’na bağlı olan öğrenciler için:

Ebeveyninden biri Emekli Sandığı’na olmak suretiyle, öğrenci olması hasebiyle 25 yaşına dek ebeveyninin sosyal güvencesini kullanabilen öğrenciler, (burada yüksek lisans ilk yılında olan öğrenciler dahil) yurtdışında öğrenci olarak bulundukları dönemde yapacakları sağlık masraflarını bulundukları ülkenin Türk konsolosluğuna onaylatmak suretiyle, yaptıkları masrafı Türkiye’ye dönüşlerinde Türk lirasına çevrilmiş bir şekilde Emekli Sandığı’ndan alabilirler. Konuyla ilgili bilgi, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı’ndan alınabilir: 0 312 298 30 16 (Bu kısımda ülke fark etmemektedir.)

Bağ-kur kapsamında olanlar için bu tür bir uygulama maalesef bulunmamaktadır.