Erasmus Ofisi | Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Menü

Staj Hareketliliği Başlarken

STAJ HAREKETLİLİK ÖNCESİ

Öğrencilerin Erasmus puanlarına göre asil - yedek listesi oluşturulur ve asil listeye giren öğrenciler;

 1. Staj Hareketliliği Yol Haritası için tıklayınız.
 2. Uluslararası İlişkiler Birimi tarafından yapılan oryantasyon programına katılır.
 3. Koordinatörü yardımıyla staj yapacağı kurumu belirler.
 4.  Staj Hareketliliği İçin Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Traineeships) : 3 Adet Orjinal Nüsha Olarak Hazırlanmalıdır.

Lisansüstü öğrencileri için Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Traineeships) için tıklayınız. 
Tıp fakültesi öğrencileri için Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Traineeship) için tıklayınız.

         Not:   Learning Agreement for Traineeship belgenizi doldururken formatını hiçbir şekilde değiştirmeden ve ekleme - silme yapmadan bilgilerinizi doldurunuz. Doldururmadan önce aşağıda yer alan sizin için hazırladığımız örnek Learning Agreement for Traineeship belgesini inceleyiniz.     

Örnek Staj Hareketliliği İçin Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Traineeships)

Not: Örnek Staj Mektubu için tıklayınız.

Bölüm Alan Kodları(Subject Area Codes)
UNESCO Kodları

 • Mutlaka ve mutlaka formunuzu kendiniz dolduruyorsunuz ve word dosyası olarak karşı kuruma gönderiyorsunuz. Onlara gerektiği yerlerde değisiklik/düzeltme/ekleme/çıkartma yapabileceklerini de söyleyiniz. Uygun buldukları formu imzalayıp/mühürleyip pdf dosyası olarak size e–posta ile göndermeleri yeterlidir. Stajdan Dönüşünüzde aslini MUTLAKA ofise teslim etmeniz gerekiyor.
 • Hareketlilik dönemine ait diğer belgeler Birimimize teslim edilmelidir. Bu belgeler öğrenci tarafından hazırlanarak UİB’ye hareketlilik tarihinden en az 1 ay önce teslim edilir. Söz konusu belgeler bir Erasmus+ öğrencisinin olarak mutlaka dosyasında bulunması gereken belgelerdir. Öğrenci bu belgeleri vize almak durumunda olmasa dahi birimimize teslim etmekle yükümlüdür.

      Teslim edilmesi gereken diğer belgeler ve dikkat etmeniz gereken hususlar:    

 • Staj öğrencilerimizin faaliyetlerine başlamadan önce muhakkak  Sigorta yaptırmaları gerekiyor. Bu madde hibe sözleşmenizin  5. maddesinde mevcuttur. Lütfen Sigorta Poliçenizi yaptırırken aşağıdaki maddeleri kapsamasına dikkat ediniz !!!
 • Sağlık Sigortası Teminatı
 • Mesuliyet (Sorumluluk) Sigortası
 • Kaza Sigortası Teminatı                                                                                                                                                     

        Sigortalarınızı yaptırabileceğiniz linkler aşağıda bulunmaktadır:                                                                                             

 • Hibe Sözleşmesi (Ziraat Bankası Ondokuz Mayıs Üniversitesi Şubesi’nde açılmış olan Avro Hesap ve IBAN numarası yazılmış ve öğrenci tarafından imzalanmış olarak) Öğrencin ERASMUS kapsamındaki sorumluluklarını belirten ve öğrenci ile kurum arasında imzalanan bir belgedir. (sözleşme)  Ziraat Bankasından Euro hesabı açtırılarak , ıslak imzalı olarak Uluslararası İlişkiler Birimine teslim edilir.

        NOT: Hibe sözleşmenizi doldururken dikkat etmeniz gerekenler !

 • Hibe Sözleşmenizi doldururken formatını hiçbir şekilde değiştirmeden ve ekleme - silme yapmadan ve bilgisayar ortamında (asla hiçbir bilgi elle doldurulmayacaktır) bilgilerinizi doldurunuz.
 • Sözleşmenizin ilk sayfasında yer alan ISCED-F Kodu için Unesco Codes listesini kullanınız.
 • MADDE 2 – YÜRÜRLÜĞE GİRİŞ VE HAREKETLİLİK SÜRESİ alanını doldururken 2.2 madde için lütfen onaylı LA for Traineeship belgenizde yer alan başlangıç ve bitiş tarihlerinizi yanınız.
 • MADDE 3 – MALİ DESTEK alanını doldururken 3.1 maddede istenen hibe hesaplamalarınızı yapabilmek için Hibe Hesaplama Aracını kullanınız.
 • Hibe tutarları için tıklayınız.

        Örnek Erasmus+ Yükseköğretim Staj Hareketliliği Hibe Sözleşmesi indirmek için tıklayınız.

        ERASMUS+ Yükseköğretim Staj Hareketliliği Hibe Sözleşmesi indirmek için tıklayınız.
 

6.OLS (Online Linguistic Support): OLS (Online Linguistic Support) Online Dil Desteği Sınavına hareketlilik öncesi girmeniz zorunludur. Sınav hakkında bilgi almak için tıklayınız. (Sınavı tamamlamamanız durumunda hibeniz kesinlikle yatırılmayacaktır.)

        OLS (Online Linguistic Support) Size Neler Sağlar?

 • Ücretsiz dil eğitimi
 • Konuşma grupları
 • Mentor desteği
 • Video desteği
 • Canlı destek
 • Yeni arkadaşlıklar
 • Uluslararası öğrenme ortamı

        Kısaca Erasmus+ Online Linguistic Support

        OLS ile ilgili sıkça sorulan sorular  

7.Staj tarihlerini kapsayan ve vize almaya uygun bir pasaportu olmayan öğrencilerin 25 yaş altında olanlar doğrudan öğrenci belgeleri ile birlikte Samsun Emniyet Müdürlüğüne müracaat edebilirler. 25 yaş üzerinde olan öğrencilerin oryantasyon programı esnasında kendilerine dağıtılan pasaport harç muafiyet dilekçelerini Uluslararası ilişkiler Birimi’ne teslim edebilirler.Learning Agreement for Traineships belgelerinin karşı kurumdan onaylanarak gelmesinin ardından onaylanan pasaport harcı muafiyet belgesini teslim aldıktan sonra öğrenci tarafından Vergi Dairesi Başkanlığı’na giderek başvuru yapılır. Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan alınan harç muafiyet yazısı ile Pasaport şubeye başvurarak harçsız olarak pasaport alınır.

8. Confirmation of Arrival (Varış Belgesi) : Staj öğrencileri, staj  yapacakları kurum, kuruluş ya da işletmeye varışlarının ardından, 15 gün içerisinde Confırmation of Arrival Belgesini bulundukları kurum, kuruluş ya da işletmeye onaylatarak UİB' ye mail ile iletirler. Hibe ödemeleri bu belgenin UİB' ye ulaşmasının ardından gerçekleştirilir. (Confirmation of Arrival Belgesinin Erasmus Ofisi' ne ulaşmaması durumunda hibeleriniz kesinlikle yatırılmayacaktır.) Confirmation of Arrival için tıklayınız.

9. Gitmekten vazgeçenler için örnek feragat dilekçesi.       
Feragat Dilekçesini indirmek için tıklayınız.
Erasmus Öğrenci Beyannamesi için tıklayınız.