Erasmus Ofisi | Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Menü

Staj Hareketliliği Başlarken

STAJ HAREKETLİLİK ÖNCESİ

Öğrencilerin Erasmus puanlarına göre asil - yedek listesi oluşturulur ve asil listeye giren öğrenciler;

Staj Hareketliliği Yol Haritası için tıklayınız.

Uluslararası İlişkiler Birimi tarafından yapılan oryantasyon programına katılır.

Koordinatörü yardımıyla staj yapacağı kurumu belirler.

 Staj Hareketliliği İçin Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Traineeships) : 3 Adet Orjinal Nüsha Olarak Hazırlanmalıdır. Ve karşı kurum / işletmeden kabul mektubu talep edilmelidir. Karşı kurum / işletmenin kabul mektubu örneği bulunmuyorsa  kabul mektubumuzu iletip imzalı olarak talep ediniz. 

Lisansüstü öğrencileri için Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Traineeships) için tıklayınız. 
Tıp fakültesi öğrencileri için Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Traineeship) için tıklayınız.

Not:   Learning Agreement for Traineeship belgenizi doldururken formatını hiçbir şekilde değiştirmeden ve ekleme - silme yapmadan bilgilerinizi doldurunuz. Doldururmadan önce aşağıda yer alan sizin için hazırladığımız örnek Learning Agreement for Traineeship belgesini inceleyiniz.     

Örnek Staj Hareketliliği İçin Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Traineeships)

Örnek Staj Hareketliliği İçin Tıp Fakültesi Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement for Traineesips)

Not: Örnek Staj Mektubu için tıklayınız.

Not: Europass Cv oluşturmak için tıklayınız

Bölüm Alan Kodları(Subject Area Codes)
UNESCO Kodları

Mutlaka ve mutlaka formunuzu kendiniz dolduruyorsunuz ve word dosyası olarak karşı kuruma gönderiyorsunuz. Onlara gerektiği yerlerde değisiklik/düzeltme/ekleme/çıkartma yapabileceklerini de söyleyiniz. Uygun buldukları formu imzalayıp/mühürleyip pdf dosyası olarak size e–posta ile göndermeleri yeterlidir. Stajdan Dönüşünüzde aslini MUTLAKA ofise teslim etmeniz gerekiyor.

Hareketlilik dönemine ait diğer belgeler Birimimize teslim edilmelidir. Bu belgeler öğrenci tarafından hazırlanarak UİB’ye hareketlilik tarihinden en az 1 ay önce teslim edilir. Söz konusu belgeler bir Erasmus+ öğrencisinin olarak mutlaka dosyasında bulunması gereken belgelerdir. Öğrenci bu belgeleri vize almak durumunda olmasa dahi birimimize teslim etmekle yükümlüdür.

Teslim edilmesi gereken diğer belgeler ve dikkat etmeniz gereken hususlar:    

Staj öğrencilerimizin faaliyetlerine başlamadan önce muhakkak  Sigorta yaptırmaları gerekiyor. Sigortanızın başlangıç ve bitiş tarihlerinin,  Learning Agreement for Traineships belgenizdeki tarihleri kapsaması zorunludur. Bu madde hibe sözleşmenizin  5. maddesinde mevcuttur. Lütfen Sigorta Poliçenizi yaptırırken aşağıdaki maddeleri kapsamasına dikkat ediniz !!!

Sağlık Sigortası Teminatı

Mesuliyet (Sorumluluk) Sigortası

Kaza Sigortası Teminatı                                                                                                                                                     

Sigortalarınızı yaptırabileceğiniz linkler aşağıda bulunmaktadır:                                                                                             

AON Sigorta için tıklayınız.

GULF - Sigorta için tıklayınız.

Örnek AON Sigorta örneği için tıklayınız.

Örnek GULF Sigorta örneği için tıklayınız.

Staj hareketliliği kapsamında öğrencilerden talep edilen  Kaza + Sağlık ve Mesuliyet ( Kişisel Sorumluluk ) teminatları tek bir poliçede mevcuttur. Alacağınız bu poliçe vize işlemleri sırasında konsolosluk tarafından istenilen poliçe olarak da kullanılmaktadır.

Erasmus poliçeleri sadece Ankara ve İstanbul GULF sigorta merkezlerinden yapılmaktadır. Sigorta şirketine  gitmeden önce formu doldurup gönderirseniz , poliçeniz öncesinde hazırlanmış olacaktır.

İstanbul ofis : Saray Mah. Dr. Adnan Büyükdeniz Cad. No:4/2 Kat:4-5 Akkom Ofis Park Cessas Plaza Ümraniye / İSTANBUL

Ankara ofis : Cinnah Cad.Göreme Sk.Nazmi Bey İş Merkezi No:1 Kat:3 Kavaklıdere / ANKARA

Ofislere gidemediğiniz durumda ise ;  formun doldurulması (sigorta talep formu)  akabinde talebiniz halinde açık adresiniz , telefon numaranızı da belirtmeniz durumunda işlemlere başlanabilecektir.

60 güne kadar 30 euro

61-90 güne kadar 40 euro

91-180 güne kadar 50 ve 110 euro ( muafiyetli ve muafiyetsiz olarak iki paket vardır )

181-365 güne kadar 75 ve 190 euro dur. ( muafiyetli ve muafiyetsiz olarak iki paket vardır )

Muafiyetli poliçemizde yurtdışına çıkış yaptıktan sonra her 90 günde bir ülkeye giriş yapma zorunluluğunuz bulunmaktadır. 91. Gün ülkeye giriş yapmazsanız poliçeniz geçersiz olacak ve herhangi bir sağlık sorununuzda poliçeden ödeme alamayacaksınız.

Muafiyetsiz poliçemizde ülkeye giriş çıkış yapma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Poliçe tarihi borunca 6 ay- 1 yıl süreyle ülkeye giriş yapmadan poliçeden yararlanarak sağlık harcamalarınız için poliçenizden yararlanabileceksiniz.

Poliçenizin tarihlerini belirlerken dikkat edilmesi gereken husus ; Yaptıracağınız poliçeyi vize işlemlerinde de kullanacağınız durumlarda birçok ülke konsolosluğu ve aracı kurum , poliçe başlangıç ve bitiş tarihlerinin seyahat süresinin bir gün öncesini ve bir gün sonrasını da kapsamasını istemektedir. Poliçe için form doldururken bu konuyu da dikkate almanızı , konsolosluktan bilgi alarak tarihlerinizi belirlemenizi öneririz.

Hibe Sözleşmesi (2017 Proje dönemi hak kazananlar için) (2018 Proje dönemi hak kazananlar için) (2019 Proje dönemi hak kazananlar için)  (Ziraat Bankası Ondokuz Mayıs Üniversitesi Şubesi’nde açılmış olan Avro Hesap ve IBAN numarası yazılmış ve öğrenci tarafından imzalanmış olarak) Öğrencin ERASMUS kapsamındaki sorumluluklarını belirten ve öğrenci ile kurum arasında imzalanan bir belgedir. (sözleşme)  Ziraat Bankasından Euro hesabı açtırılarak , ıslak imzalı olarak Uluslararası İlişkiler Birimine teslim edilir.

NOT: Hibe sözleşmenizi doldururken dikkat etmeniz gerekenler !

Hibe Sözleşmenizi doldururken formatını hiçbir şekilde değiştirmeden ve ekleme - silme yapmadan ve bilgisayar ortamında (asla hiçbir bilgi elle doldurulmayacaktır) bilgilerinizi doldurunuz.

Sözleşmenizin ilk sayfasında yer alan ISCED-F Kodu için Unesco Codes listesini kullanınız.

MADDE 2 – YÜRÜRLÜĞE GİRİŞ VE HAREKETLİLİK SÜRESİ alanını doldururken 2.2 madde için lütfen onaylı LA for Traineeship belgenizde yer alan başlangıç ve bitiş tarihlerinizi yanınız.

MADDE 3 – MALİ DESTEK alanını doldururken 3.1 maddede istenen hibe hesaplamalarınızı yapabilmek için Hibe Hesaplama Aracını kullanınız.

2017 proje hibe tutarları için tıklayınız.

2018 Proje hibe tutarları için tıklayınız.

2019 Proje Hibe tutarları için tıklayınız.


6.OLS (Online Linguistic Support): OLS (Online Linguistic Support) Online Dil Desteği Sınavına hareketlilik öncesi girmeniz zorunludur. Sınav hakkında bilgi almak için tıklayınız. (Sınavı tamamlamamanız durumunda hibeniz kesinlikle yatırılmayacaktır.)

OLS (Online Linguistic Support) Size Neler Sağlar?

Ücretsiz dil eğitimi

Konuşma grupları

Mentor desteği

Video desteği

Canlı destek

Yeni arkadaşlıklar

Uluslararası öğrenme ortamı

Kısaca Erasmus+ Online Linguistic Support

OLS ile ilgili sıkça sorulan sorular  

7.Staj tarihlerini kapsayan ve vize almaya uygun bir pasaportu olmayan öğrencilerin 25 yaş altında ve 25 yaşını doldurmasına 6 aydan fazla var ise doğrudan öğrenci belgeleri ile birlikte İlçe Nüfus Müdürlüğü' ne (bağlı bulunduğunuz) müracaat edebilirler. 25 yaş üzerinde olan öğrencilerin oryantasyon programı esnasında kendilerine dağıtılan pasaport harç muafiyet dilekçelerini Uluslararası ilişkiler Birimi’ne teslim edebilirler.Learning Agreement for Traineships belgelerinin karşı kurumdan onaylanarak gelmesinin ardından onaylanan pasaport harcı muafiyet belgesini teslim aldıktan sonra öğrenci tarafından Vergi Dairesi Başkanlığı’na giderek başvuru yapılır. Zafer Vergi Dairesi' ne giderek cüzdan bedelinin ödendiğine dair alınan dekont ile birlikte İlçe Nüfus Müdürlüğü' ne (bağlı bulunduğunuz) başvurabiliyorlar. Hizmet Damgalı (Gri) Pasaport hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Not: Personel olan staj öğrencilerimiz tüm pasaport işlemlerini Personel Daire Başkanlığı ile gerçekleştireceklerdir.

8. Confirmation of Arrival (Varış Belgesi) : Staj öğrencileri, staj  yapacakları kurum, kuruluş ya da işletmeye varışlarının ardından, 15 gün içerisinde Confırmation of Arrival Belgesini bulundukları kurum, kuruluş ya da işletmeye onaylatarak UİB' ye mail ile iletirler. Hibe ödemeleri bu belgenin UİB' ye ulaşmasının ardından gerçekleştirilir. (Confirmation of Arrival Belgesinin Erasmus Ofisi' ne ulaşmaması durumunda hibeleriniz kesinlikle yatırılmayacaktır.) 

2017 Projeden gidecekler için Confirmation of Arrival için tıklayınız.

2018 Projeden gidecekler için Confirmation of Arrival için tıklayınız.

2019 Projeden gidecekler için Confirmation of Arrival için tıklayınız.

9. Gitmekten vazgeçenler için örnek feragat dilekçesi.       
Feragat Dilekçesini indirmek için tıklayınız.
Erasmus Öğrenci Beyannamesi için tıklayınız.