Erasmus+ Staj öğrencimizin Finlandiya stajı ve ödülü

Hemşirelik bölümü öğrencimiz Sema ASLAN eğitiminin 8. Periyodunu Erasmus staj hareketliliği programı ile Finlandiya’da tamamladı.

Staj programı haricinde “Kanıta dayalı hemşirelik uygulamalarında uluslararası perspektif” adı altında düzenlenen programa katıldı. Program için; Belçika, Almanya, Uganda ve İskoçya’dan öğretim görevlileri Kajaani’ye geldiler. 3. Sınıf hemşirelik öğrencileri ve yabancı öğrenciler dört gruba ayrıldılar. Sema, Alman öğretim görevlisinin grubundaydı ve bir hafta boyunca kendileri için öğretim görevlilerinin yaptığı sunumlara katıldı. Bu grubun içerisinde öğrenciler tekrar küçük gruplara ayrıldılar ve sunumlardan sonra haftanın finalinde yapacakları  kendi sunumlarını hazırladılar. Bunun için her gün İngilizce makale okumaları ve yorumlamaları gerekiyordu. Bu çalışma Sema için inanılmaz zor gözüküyordu çünkü İngilizcesinin bu tip bir çalışma için yeterli olmayacağını düşünmüş ve ciddi anlamda stres olmuştu. Fakat diğer taraftan öğretmenlerin de sürekli öğrencileri bu konuda  rahatlatma çabası vardı.

Haftanın sonunda her grup sunumunu tanıttı, bu sunumlar yüksek lisans öğrencileri tarafından değerlendirildi ve Sema ve gurubunun sunumu  birinci seçildi. Sema ve grup arkadaşları için bu gerçekten sürpriz oldu. Çünkü gruplarında Sema dışında üç Fin öğrenci vardı ve onlar anadili İngilizce olan yabancı öğrencilerin olduğu gruplardan birinin kazanacağını düşünmüşlerdi. Ve bu başarının yanında 200 Euro değerinde bir hediye çeki de kazandılar. Ayrıca Sema bizlerle; birçok ülkeden birbirinden farklı bir grup insanla bir arada olmanın ve bir şeyler yapabilmenin, hatta insanların yaptığınız şeyden memnun kalmasının kendisi için unutulmaz bir deneyim olduğunu da paylaştı.