Erasmus Ofisi | Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Menü


21-02-2018
BURS DUYURUSU ! National Democratic Institute ve American Councils for International Education

 

BURS DUYURUSU (Son Başvuru: 30 Mart 2018, saat 23.00)

National Democratic Institute ve American Councils for International Education; Türkiye, Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Moldovya’daki genç profesyonellere Amerika’daki yasama sürecini doğrudan gözlemleme fırsatı sunuyor. 

 

9 Ekim-17 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan programa gelen başvurular arasından Türkiye’den seçilecek üç kişi; Washington D.C’deki oryantasyon toplantısının ardından, Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde, eyalet düzeyindeki yerel meclislerde, yürütme organlarında, savunuculuk yapan sivil toplum kuruluşları ve düşünce kuruluşlarıyla, siyasi reform alanında çalışmalar yapan kurumlarda Amerikalı meslektaşlarıyla beraber çalışacak. 

 

Program, farklı burs programlarına katılmak üzere o tarihte Amerika’da bulunan bütün bursiyerlerle birlikte Washington D.C’de gerçekleşecek kapanış toplantısıyla sona erecek.  Ayrıca programın bitiminden sonraki dönemde, katılımcıların Amerika’daki program boyunca Amerikalı meslektaşlarıyla ortak geliştirecekleri projeler arasından seçilecek bazı projeler, Türkiye’de gerçekleşecek.

Programın Amaçları:

•          Amerika’daki yasama süreci hakkında genel bilgi sahibi olmak

•          Kamu politikalarını oluşturmada sivil toplumun rolünün önemini ve hükümetin hesap verebilirliğini artırmak

•          Amerika’daki ve Türkiye’deki örgütler arasında ortaklıklar oluşturulmasına destek olmak

•          Ortak sorun ve ihtiyaçlara yönelik olarak uygulamaya dönük çözümler geliştirmek amacıyla ortak bir dil oluşturmak

Başvuru Kriterleri:

•          Türkiye, Rusya,Ukrayna, Belarus, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Moldovya vatandaşı olmak ve o ülkede ikamet etmek

•          Programa başvurduğu tarihte 25-35 yaşları arasında olmak. Sistem online olduğundan; yaş kriterinde herhangi bir esneklik yapılmamaktadır.

•          Üniversite mezunu olmak

•          İleri derecede İngilizce konuşma ve yazma becerisine sahip olmak. Bunu üniversite öğrenimi boyunca İngilizce eğitim veren üniversitelerden mezun olmasıyla veya son iki yılda kazanılmış TOEFL (500’ün üzerinde puan almak) veya IELTS (6 veya üzerinde puan almak) ile belgeleyebilmek. (Yazılı ön elemeyi geçen adaylar için; dil becerisi ile ilgili yukarda sıralanan koşullar sağlanmadığı durumlarda; ücretsiz, sadece bu burs programı için geçerli  bir TOEFL sınavı Ankara’da yapılacaktır.) Yazılı başvuru sonucu başarılı olan adaylarla Ankara’da mülakat yapılacaktır.

•          Türkiye’de kamu idaresi ve/veya sivil toplum alanında en az iki yıllık deneyime ve bu alanda kariyer yapma kararlılığına sahip olmak

•          Programa başvulurduğu tarihte çalışıyor olmak

Katılımcıların konaklama ve ulaşım masrafları program tarafından karşılanacak ayrıca katılımcılara program boyunca küçük bir miktar harcırah verilecektir.  Katılımcılar program boyunca Amerikalı ailelerinin evlerinde misafir olacaktır.

 

Başvuru kriterlerine uygun niteliklere sahipseniz ve programa başvurmak isterseniz aşağıdaki linki tıklayarak bir kullanıcı adı ve şifre aldıktan sonra “Professional Fellows Program, Application for Citizens of Turkey” linkinde yer alan yönergeleri takip ederek başvurunuzu online olarak yapabilirsiniz.

 

Başvuru için son tarih 30 Mart 2018, saat 23.00’tür. Başvurular online sistem üzerinden gerçekleştiğinden, 30 Mart 2018, saat 23.00’ten sonra yapılan başvurular geçerli değildir.  Başvuru  adresi:

 

https://ais.americancouncils.org/pfp

 

Programın içeriği, başvuru kriterleri ile ilgili sorularınız için National Democratic Institute’den Mevlüde Sahillioğlu ile iletişime geçebilirsiniz. Telefon: 0 312 447 06 42 ve 437 32 65, E-posta:

professionalfellowsturkey@gmail.com