ZORUNLU SAĞLIK SİGORTANIZ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER !!!

Tüm öğrencilerimizin  gidecekleri ülkedeki Sağlık Kurumlarında alacakları tedavileri karşılayacak Sağlık Sigortasına sahip olmaları gerekmektedir!!!

ÖĞRENİM ÖĞRENCİLERİ !!!

Soru: Öğrenim Öğrencisiyim Ailemden dolayı sosyal güvencem var ne yapmalıyım?
Cevap: Bulunduğunuz yerdeki SGK il müdürlüklerinden Learning Agreement formunuzla beraber başvuru yapıp Örneğin Almanya için T/A 11 , Çek Cumhuriyeti için CZ/TR 111 gibi Sağlık Belgesi isteyeceksiniz. Her ülkenin Sağlık Belge kodu farklıdır. Bu belge sizin gittiğiniz ülkedeki sağlık masraflarınızı karşılamaya yöneliktir. Bu belgenin fotokopisini hibe sözleşmesiyle beraber Erasmus ofisine teslim ediniz. Aşağıdaki linkte SGK Anlaşmalı ülkeler listesini lütfen inceleyiniz.

1) SGK anlaşmalı ülkeler ve sağlık sigortası: Türkiye'nin bazı ülkelerle Sosyal Güvenlik Anlaşması bulunmaktadır. SGK anlaşmalarının içerikleri her ülke için farklı olabilmektedir. Sağlık sigortasını da kapsayan anlaşmalı ülkelerde, Türkiye'de çalışan ya da emekli anne babaların vesayetinde olan çocuklar, eğitim için bulundukları sürede de SGK haklarında bir kesinti olmaksızın gittikleri ülkede sağlık sigortasından yararlanabilmektedirler. Öğrencinin bu hakkından yararlanabilmesi için SGK’dan her ülke için farklı bir kodu olan bir belge alması gerekmektedir. (Bu listedeki ülkelerle yapılmış SGK anlaşmalarının sağlık sigortasını kapsayıp kapsamadığını SGK'ya başvurarak öğrenebilirsiniz). http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/d2662ad2-344c-42a5-a544-91435f2ec8f3/IV-+S%C3%96ZLE%C5%9EMELER%C4%B0N+SA%C4%9ELIK+S%C4%B0GORTASINA+%C4%B0L%C4%B0%C5%9EK%C4%B0N+%C4%B0%C5%9ELEMLER%C4%B0.pdf?MOD=AJPERES http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/4f12487c-19fb-40b8-93d5-47893559e5d7/III-+S%C3%96ZLE%C5%9EMELER%C4%B0N+MEVZUAT+TAY%C4%B0N%C4%B0NE+%C4%B0L%C4%B0%C5%9EK%C4%B0N+%C4%B0%C5%9ELEMLER%C4%B0.pdf?MOD=AJPERES

Soru: Öğrenim Öğrencisiyim hiçbir sağlık güvencem yok ne yapmalıyım?
Cevap: Herhangi bir sigorta acentesinden ( Örneğin HDI, AIG,AON vb.) Yurtdışında geçerli özel sağlık sigortası yaptırmalısınız.

Soru: Seyahat Sağlık Sigortası yaptırsam yeterli midir?
Cevap: Seyahat Sağlık Sigortaları vize alabilmeniz için ve sadece seyahat esnasındaki sağlık sorunlarınızı karşılamaya yöneliktir. Sağlık Sigortanızı kapsamaz.

Soru: Yabancı Uyruklu Öğrenciyim hiçbir sosyal ve sağlık güvencem yok ne yapmalıyım?
Cevap: Yabancı Uyruklu öğrenciler de bu özel sağlık sigortası yaptırmak zorundadır.

Soru: Benim gittiğim ülkede sağlık sigortasını oradan yaptırmamı istiyor bu durumda geçerli midir?
Cevap: Evet bazı ülkeler kendi ülkesinde yaptırmanızı istiyor. Örneğin Fransa bunu istemektedir. Oradaki poliçenizi bize taratıp e-posta ile gönderdiğiniz taktirde bizim için de geçerlidir.

STAJ ÖĞRENCİLERİ !!!

Soru: Ailemden sosyal güvencem var, SGK il Müdürlüğünden alacağım belge benim için de geçerli midir? Cevap: Bu belge sadece sizin sağlık sigortanızı karşılar. O yüzden sizin için bu belge tek başına yeterli değildir. Sizin Hibe sözleşmesinde belirtilen maddeye uygun olarak 3 kapsamda (Sağlık,Mali ve Kaza sorumluluk ) poliçenizin olması gerekmektedir.

Soru: Bu 3 maddeyi kapsayan sigorta acentesi bulamadım yaptırabileceğim önerebileceğiniz acente var mıdır? Cevap: Şimdilik bunu AON ve AIG sigorta acenteleri yapmaktadır. İnternet üzerinden online olarak yapacağınız sigorta şirketleridir. AIG Sigorta şirketi ESN Öğrencilerine indirimli poliçe düzenlemektedir. Aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. http://esnturkey.org/?q=hereby-we-gladly-announce-our-new-partner-aig-outgoing-students https://www.aonstudentinsurance.com/students/login.jsp