OMU'ye Gelen Erasmus ve Mevlana Öğrencileri İçin Oryantasyon Haftası Yapıldı.

Erasmus+ Değişim Programı kapsamında Avrupa ülkelerinden gelen 25 öğrencimiz  ve Mevlana Değişim Programından gelen 16 öğrencimiz için Uluslararası İlişkiler Birimimiz ve SamsunESN tarafından düzenlenen Oryantasyon Haftası sona erdi.

Geçtiğimiz iki haftalık süreç içerisinde Samsun’a ulaşan konuk öğrencilerimizin karşılanması ve Uluslararası Öğrenci Yurdumuza yerleşmesinin ardından bir taraftan öğrencilerimizin kayıt işlemleri UİB ofisimizce yapılırken, diğer yandan Samsun ve çevresini kültürüyle tanıtım etkinlikleri yapıldı.

Oryantasyon Haftası’nın 1. Günü etkinliğinde; 30 Eylül Çarşamba akşamı Rock City Cafe’de ilk kez bir araya gelen öğrenciler birbirlerini ve geldikleri andan itibaren kendilerine yardım ve eşlik eden SamsunESN Yönetimi ve Buddy’lerin yanında diğer ülkelerden gelen arkadaşlarıyla da toplu olarak tanışma ve kaynaşma fırsatı elde etti.

Oryantasyonun 2. Gününde, 1 Ekim Perşembe - günü, İğne Deliği Gençlik Merkezi’ndeki AGH (Avrupa Gönüllü Hizmeti) ve Gençlik Değişim programlarının tanıtımı için yapılan atölye çalışmasına katılındı. Merkezdeki etkinliklerin son günündeki Kültürel Tanıtım Gecesi’ne renk katan Erasmus+ ve Mevlana öğrencileri Almanya, Ermenistan ve Fransa’dan gelen gönüllülerle tanışma ve kendi kültürlerini tanıtma şansı yakaladılar. Özellikle herkesin kendi dilinde kendini ve ülkesini tanıtması esnasında oldukça duygulu ve sıcak bir ortam oluştu.

Oryantasyonun 3. Gününde, 2 Ekim Cuma günü, Uluslararası İlişkiler Birimi ve SamsunESN tarafından düzenlenen program kapsamında açılış ve tanıtım toplantısı yapıldı. Omtel Otel’de yapılan etkinlik programında, Uluslararası İlişkiler Birim Başkanı ve Mevlana Koordinatörü Doç. Dr. Nalan Kızıltan öğrencilerimize “hoş geldiniz” diyerek onları burada görmekten duyduğu memnuniyeti belirtti. Uluslararası İlişkiler Şube Müdürü ve Erasmus+ Kurum Koordinatörü Emine Bol Yazıcı, öğrencilere, üniversitemiz, şehrimiz ve Erasmus+ programı ve oturum izni konularında bir sunum sundu. Sunumun ardından ikram edilen öğle yemeğinin bitiminde, OMU Vakfı Koleji’ne bir ziyarette bulunan konuk öğrenciler, daha sonra kampüs turu ve şehir turu etkinliklerine katıldılar.

Oryantasyonun 4. Gününde, 3 Ekim Cumartesi günü SamsunESN, Uluslararası İlişkiler Birimi Binası’nda öğrencilere izleyecekleri prosedür ve Samsun’da yaşam konusunda bir sunum yaptılar. Sonrasında, UİB bahçesinde Samsun’un yöresel yemeklerinin tanıtılıp ikram edildiği piknik esnasında Samsun kültürü ve müziği hakimdi.
Oryantasyon programının son gününde, 4 Ekim Pazar günü, SamsunESN Ekibi ve Erasmus Gelen Öğrenci Koordinatörü Nazan Şimşek eşliğinde Amasya gezisi düzenlendi. Sabah kahvaltısını Çakallı mevkiinde SamsunESN ikramı olan Menemen’i birbiriyle paylaşarak yapan Erasmus ve Mevlana öğrencileri, Amasya’nın doğal güzelliğine ve tarihsel zenginliğine hayranlıklarını belirttiler. Bazıları "Aşıklar Müzesi" ndeki Ferhat ile Şirin heykellerinin bulunduğu kayalığa tırmanırken, diğerleri "Aşıklar Çeşmesi" nden su içerken herkes için mutlu son ve daha sevgi dolu bir dünya dileklerinde bulundular